Menüler

ARDAHAN KOTANLI BARAJI VE KOTANLI 2 HES’İN KESİN KABULÜ YAPILDI

17.11.2019

DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz sınırları dâhinde ve lisans sahibi Ünal Şirketler Grubu  bağlı ortağı olan EBD Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen Kotanlı Barajı ve  Kotanlı 2 HES ‘in kesin kabulü, DSİ 24. Bölge Müdür Yardımcısı Sebahattin Şamcı ’nın başkanlığında teşkil edilen Kesin Kabul Heyeti tarafından 15.11.2019 tarihinde yerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, kabule mani bir durumun bulunmadığı tespit edildiğinden, kesin kabul işlemi gerçekleştirilmiştir.


Kotanlı Barajı ve Kotanlı 2 HES Ardahan'ın, Kura Nehri üzerinde bulunmaktadır.  İşletilen santral 50 MWe kurulu gücü bulunmaktadır. Kotanlı Barajı ve Kotanlı 2 HES ortalama 73.719.552 kilovatsaat elektrik üretimi ile 22.271 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir.

Kotanlı Barajı ve Kotanlı 2 HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 23.403 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Ardahan İlimiz ve Ülkemiz için hayırlı olsun.