Menüler

IĞDIR ÜNLENDİ BARAJI İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNULDU.

16.10.2020

Bölge Müdürümüz Sayın Şükrü Baysal ve beraberlerindeki teknik heyet Yüklenici firma ile birlikte temelden yüksekliği 68 metre, rezervuar hacmi 89,23 milyon m3 olan Ünlendi Barajı inşaatında devam eden çalışmalar incelendi. Iğdır İl Merkezi, Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık İlçeleri ile Halfeli, Melekli, Hoşhaber beldeleri ve bunlara bağlı 70 köy yerleşiminin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan 26,80 milyon m³/yıl içme suyu temini ve 98.620 dekar tarımsal alanın sulanmasını sağlayacak Ünlendi Barajı İnşaatında, çalışmalarla ilgili bilgi alınarak iş programı ve öncelikli işler ile ilgili gerekli talimatlar verildi.

Ünlendi Barajı, Acıçay deresi üzerinde, Tuzluca ilçesinin 25 km Güney Batısında Ünlendi köyünün yakınında yer almaktadır. Barajın tamamlanmasıyla Iğdır il merkezi, 3 ilçe, 3 belde ve 70 köyün 2050 yılına kadar olan uzun vadeli ihtiyacı için 125.000 m³/gün içme suyu temin edilecektir. Ayrıca Aşağı Katırkı Köyü, Aliköse Köyü, Bağlan Köyü, Buruksu Köyü, Doğanyurt Köyü, Güllüce Köyü, Hamurkesen Köyü, Karabulak Köyü, Küçükova Köyü, Kamışlı Köyü, Mollakamer Köyü, Ortabucak Köyü, Söğütlü Köyü, Üçkaya Köyü, Yüceotak Köyü, Köprübaşı Köyü, Sürmeli Köyü, Turabi Köyü ve Tuzluca İlçe Merkezine ait araziler su ile buluşacaktır.

DSİ Çalışıyor #Iğdır Gelişiyor. DSİ Çalışıyor, #Iğdır İl Merkezi, #Tuzluca, #Karakoyunlu ve #Aralık İlçeleri ile #Halfeli, #Melekli, #Hoşhaber beldeleri ve bağlı 70 köyün uzun vadeli içmesuyu sorunu çözülüyor.